Prawo Bernoulliego Drukuj Email
Oceny: / 1
KiepskiŚwietny 
Redaktor: Anetta Mamczarz   
26.01.2012.

Prawo Bernoulliego

Zastanów się, czy następujące zdanie jest prawdziwe, czy fałszywe: „Ciśnienie atmosferyczne rośnie podczas wiatru, tornada i huraganu." Jeśli odpowiedziałeś: tak, to jesteś w błędzie. Gwałtowny wiatr może zerwać dach domu, ale panujące w nim ciśnienie jest mniejsze, niż w nieruchomym powietrzu znajdującym się wewnątrz domu, mającym taką samą gęstość. Może się to wydawać dziwne, ale wewnętrzne ciśnienie w płynie maleje wraz ze wzrostem jego prędkości. Odnosi się to zarówno do cieczy, jak i gazów.

                Daniel Bernoulli, szwajcarski naukowiec żyjący w XVIII wieku, odkrył związek miedzy prędkością płynu i ciśnienia. Przepływając przez zwężenie, płyn zwiększa swą prędkość. Można to sprawdzić obserwując wodę wypływającą z węża ogrodowego. Jeśli wylot węża zwęzimy, woda wylatuje z większą prędkością. Dzięki temu efektowi możliwe jest utrzymanie ciągłości przepływu.

                Bernoulli starał się zrozumieć, skąd bierze się energia powodująca ten wzrost prędkości. Przypuszczał, iż następuje to wskutek zmniejszenia się ciśnienia wewnętrznego.  Sformułował on prawo, obecnie nazwane prawem Bernoulliego, które brzmi:

Gdy prędkość płynu rośnie, jego wewnętrzne ciśnienie maleje.

 

Wykorzystanie Prawa Bernoulliego

Weź kartkę papieru i przybliż ją do ust. Gdy dmuchniesz powyżej kartki , uniesie się ona w górę. Ciśnienie powietrza poruszającego się nad kartką jest mniejsze od ciśnienia wywieranego z dołu przez nieruchome powietrze znajdujące się pod nią.

                Ciśnienie atmosferyczne obniża się podczas wiatru, tornada czy huraganu. Wynika sta, że szczelny dom z pozamykanymi  oknami jest bardziej narażony na zerwanie dachu, niż dom z oknami pootwieranymi. Ciśnienie powietrza wewnątrz domu może być znacznie większe niż na zewnątrz. To ono wypycha dach od środka, a nie wiatr go zrywa. Jeśli dach jest bardziej stromy to skutki mogą być jeszcze groźniejsze. Świadczy o tym zagęszczenie linii prądu. Różnica ciśnień między stroną wewnętrzną i zewnętrzną dachu nie musi być duża. Wystarczy, ze powierzchnia dachu jest duża. Jeśli zatem huragan lub tornado zastaną cię w szczelnie zamkniętym domu, spróbuj lekko otworzyć okna, by ciśnienia się wyrównały.

W budynku mającym odpowiednią wentylację zabezpieczającą przed nagłymi zmianami ciśnienia, okien nie należy otwierać, gdyż grozi to poważnymi uszkodzeniami.

Zmieniony ( 26.01.2012. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »